Slovníček pojmů

Zkratka/ pojemPopis
A-pop(Anime pop) Žánr japonského popu, který je pod hlavičkou Visual kei music. Jedná se o malá alba charakterů z anime.
AAZkratka z Ascii Art. Obrázky, používané na textových fórech, tvořené výhradně symboly a písmeny.
AhogeTypický odstávající pramen vlasů, co trčí anime postavičkám z hlavy.
AMVAnime music video (ve zkratce AMV) je hudební videoklip obsahující jednu nebo více scén z anime, doplněnou vhodnou a odpovídající hudbou. V drtivé většině se jedná o amatérskou a neoficiální produkci (stylem by fans for fans), kvalitní díla se promítají na anime-srazech, případně se šíří po internetu.
AnimeAnime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.
ASS(Advanced SubStation Alpha) Formát titulkového skriptu s příponou .ass
BD(Blu-ray Disk) Vysokokapacitní disky, které jsou zapisovány modrým laserem. Považují se za nástupce DVD disků.
BishoujoAnime, ve kterém vystupuje hezká dívka.
BishounenSkládá se ze slov "bi", což znamená krásný a "shounen", což je chlapec. Tedy krásný chlapec. Bishíci mají dokonalé tělo, tvář i vlasy. Vůbec nevadí, když jsou trochu zženštilí a mají jemné rysy, ba naopak. Androgynové jsou vítáni. V yaoi a shounen-ai jsou bishíci všichni. (Kromě škaredých tlustých záporáků.)
BLBoys Love, aneb manga (a nejen manga) pro Fujoshi. Námětem bývají homosexuální vztahy mezi mužskými hlavními postavami (nejčastěji půjčenými z jiných mang, anime či filmů). Yaoi je de-fakto to samé.
BunkoManga ve formátu A6.
ConSetkání fanoušků anime a mangy.
Cosplay Cosplay je zkratka z anglických slov "costume play", což v překladu znamená kostýmová hra. Jako cosplay označujeme kostým, v němž se daný člověk snaží vypadat jako nějaká postava z anime nebo mangy. Takový člověk je pak nazýván cosplayer. Vytváření cosplaye nezahrnuje pouze napodobování účesu, líčení a obvyklého oblečení postavy, ale často i chování, zvyků nebo třeba používání oblíbených slov či hlášek dané postavy. Ačkoliv trend vytváření cosplayů pochází původně z Japonska, v posledních letech se rozmohl po celém světě. Největší cosplayerské komunity jsou především v asijských státech jako Malajsie, Čína, Indonésie nebo Filipíny kvůli vysoké popularitě anime a mangy, ale v poslední době se rozmohla také vysoká cosplayerská komunita v USA. Časté je rovněž pořádání soutěží ve výrobě cosplayů.
Dandere Asociální postava, která se chová tiše, nekomunikuje a nenavazuje kontakty, ale když je s tím správným člověkem, ukazuje svou pravou milou stránku. Ukázkovým příkladem je Nagato Yuki z anime Suzumiya Haruhi no Yuuutsu.
Dansei-mukeDoslova „orientováno na muže“, „na mužské publikum“, jinými slovy klasické porno, tak jak jej známe. Je jedno, jedná-li se o mangu, anime či hru. Opakem je „Josei-muke“ [女性向け], což je vlastně jen jiné označení pro BL nebo Yaoi.
DansouPřevlékání za muže. Nejčastěji se objevuje ve spojení „dansó kissa“ [男装喫茶], což je něco jako buttler cafe pouze s tím, že číšníci v pánských šatech jsou ve skutečnosti dívky. Existují také „dansó host club“, které fungují stejně jako normální host cluby, ale opět - fešáci, kteří obletují dámské zákaznice jsou ve skutečnosti převlečené ženy.
DoujinOznačení pro práce, které byly vydány na vlastní náklady. Jedná se o mangy, novely, fanouškovské knihy, sbírky obrázků, hudbu, video hry. Je to také označení pro spolek lidí se stejnými zájmy.
DoujinshiNeprofesionální, dost často i vlastnoručně vytvořená manga, která se dělí do dvou kategorií: fan-comics a original works.
EcchiEcchi označuje anime s lehce erotickými motivy a lechtivými situacemi.
ED(Ending) Závěrečná písnička v anime.
Engriš(Engrish) Angličtina se silným japonským přízvukem.
ErogeEroge je druh japonské počítačové hry, která obsahuje erotický obsah obvykle ve stylu anime a manga.
Fan artDílo (většinou obrázek) inspirovaný postavou, kostýmem, věcí či příběhem, které není vytvořeno původním autorem.
Fan fikcePříběh o postavách či příhodě, který je vytvořený fanouškem původního díla.
Fan-comicsObčas přirovnáván i k fan-fiction, je komiks vytvořen fanouškům daného žánru (jeho osobní vlastnictví).
FanservisDíl nebo scéna, která naprosto nesouvisí s určitým anime, ale potěší diváka.
Fansub(Fan-subtitled) Česky tento výraz znamená „fandovský překlad“. Označují se tak otitulkované verze videa i skupiny, které se zabývají fandovskému překladem. S tímto pojmem souvisí i slovo „fansubber“, což je označení pro člověka, který se zabývá fandovským překladem.
FillerOznačení dílu, který je naprosto o ničem a při jeho vynechání nepřijdete ani o kousek děje.
FujoshiFujoshi se nazývají otaku dívky se zájmem o BL (Yaoi). Fujoshi se zásadně liší od obvyklé otaku dívky tím, že spatří-li dva pěkné kluky, okamžitě jí začnou v hlavě samovolně bujet fantazie o tom, co by spolu oni dva chlapci mohli provádět.
Fujoshi nejsou ani zdaleka žádná minoritní skupina, možná jich je i více než otaku. Jejich význam ve světě otaku je neoddiskutovatelný (fujoshi jsou mnohem tvořivější - většinu doujinshi, i toho dansei-muke, kreslí právě fujoshi), založily Comiket a dodnes tvoří většinu jeho návštěvníků. Fujoshi zásadně neserte a nestavte se jim do cesty. Průměrná fujoshi, „zaměřená“ na svůj vybraný stánek a rozhodnutá skoupit všechny BL co potká, je nezastavitelná.
FukidasiBubliny, používané v komiksech, v nichž je umístěn text.
HardsubJedná se o video, které obsahuje titulky napevno zabudované ve videu. To znamená, že tyto titulky nejde vypnout.
HarémV příběhu je více postav, které jsou zamilovány do jedné a té samé osoby.
HD(High-definition) Vysoké rozlišení videa (720 na 1080 řádků pixelů)
HikikomoriHikikomori jsou zjednodušeně lidé, často otaku, kteří se uzavřeli ve svém malém světě (pokoji, bytě) a zásadně nevychází ven, izolují se od společnosti (z různých příčin). Pokud už ven musí, bývá to pouze z nejnutnějších důvodů, jako nákup jídla nebo práce (u těch, které nefinancují rodiče - ovšem i v tom případě pouze brigáda, jen na dobu absolutně nutnou). V některých případech se tento stav klasifikuje jako nemoc
HimedereSlovo "Hime" znamená v japonštině "Princezna", takže himedere je osoba, která se chová povýšeně a považuje se za princeznu.
Hin'nyuuPojem, označující malá nebo téměř zádná prsa. Případně potom takový druh anime či manga postavy. Používá se i pro „skutečné“, trojrozměrné lidi.
ChibiMalá postavička s velkou hlavou (často také s velkými oči a oplývající roztomilostí)
IncestIncest je sexuální aktivita mezi blízkými příbuznými.
IRC(Internet Relay Chat) Způsob pro přímou komunikaci. Pro připojení je potřeba znát název serveru a kanálu (místnosti).
J-pop(Japonský pop)Elektronická taneční hudba, které se datuje hlavně kolem 90. let.
JoseiAnime zaměřené na mladé ženy.
Josei-mukepak dansei-muke. Manga, anime, hry atd., zaměřené primárně na ženské publikum. Z velké části se kryje s termíny BL a Yaoi.
JosouPodobně jako dansou, jen naopak - převlékání se do dívčích šatů. Tento druh zábavy nezůstává jen zavřen v pokojích takto zaměřených otaku (a nejen otaku) a dostane se občas do ulic nebo je třeba k vidění na některém cosplay
KamidereSlovo "Kami" v japonštině znamená "Bůh", takže kamidere je vlastně osoba, která se považuje za boha a taky se tak chová. Příkladem je Yagami Light z anime Death Note.
KanaOznačení pro japonské fonetické abecedy. V současné době se používají dvě, hiragana a katakana, dříve se užívala též man’yougana.
KanjiSystém znaků, kterým se zapisuje japonština.
KawaiiSynonymum pro roztomilý.
KetsuekigataKrevní skupiny jsou v japonské kultuře úzce spjaté s osobností a tak každá krevní skupina dává svému nositeli určité předem definované vlastnosti. Tento zvyk začal být populární začátkem 80. let. Krevní skupina se běžně objevuje ve statistikách jak manga postav tak i samotných autorů.
KimonoTradiční japonský oděv. V dnešní době se nosí o svátcích a slavnostech.
KodomoDíla tohoto žánru jsou určena pro dětské publikum (děti do 12 let) a jsou převážně veselá a poučná.
Kuudere Je osoba, která zvenku působí velmi cynicky, chladně a bez emocí. Chová se, jako by jí bylo jedno, jestli její láska, přítel nebo příbuzný zemře, ale ve skutečnosti vše prožívá ve svém nitru. Ukázkovým příkladem je Kanade Tachibana z anime Angel Beats!.
KyonyuuOpak hin'nyú, aneb extrémě vyvinuté poprsí nebo takto vybavená anime či manga postava, případně (trojrozměrná) žena.
LolitkyV tomto anime se vyskytují prepubertální dívky téměř až v erotických situacích.
MADJaponský termín pro AMV. Dnes se používá hlavně pro rozlišení AMV japonských a západních.
MangaManga je japonské označení pro komiks, nakreslený stylem, který se vyvíjel v Japonsku po druhé světové válce. Podle některých zdrojů však má tento styl kresby mnohem delší historii, sahající do 11.-13. století. Manga je v Japonsku velmi oblíbená a čtou ji nejenom děti, ale i dospělí a údajně pokrývá 40 % všech tištěných publikací v Japonsku.
MangakaMangaka je japonský termín pro autora mangy nebo karikaturistu. Mimo Japonsko slovo manga obvykle označuje japonský komiks a mangaka znamená autor mangy, který je zpravidla Japonec.
MMORPG(Massively multiplayer online role-playing game) Typ hry, kde se po síti hraje za určitou postavu.
Moe"roztomilé k nesnesení" - aktuální trend posledních několika let, který lze vypozorovat v manze i anime. Charakteristický je pro něj vzhled (zejména dívčích) postav se skutečně velkýma očima a celkové ladění do sladka. To však neznamená šmahem nízkou kvalitu, najdou se tu i velice zajímavé tituly.
Moe!Citoslovce, které vyjadřuje, že určitá postava je moekko (kvetoucí, v rozpuku).
NEETZkratka z anglického „Not in Employment, Education or Training“, tedy člověk, který momentálně nestuduje, nepracuje a ani si práci nehledá. Většinou je financován rodiči a to i do poměrně vysokého věku.
NekomimiKočičí převlek. Obsahuje ouška a ocásek, někdy jsou přiloženy i rukavičky s drápky nebo podvazky a jiné "nechutnosti".
NetaMůže znamenat narážku na obsah nějakého díla (anime, mangy, knihy. filmu...), případně to, co známe na západě pod označením Meme. Také to ale může být obyčejný vtip. Termín je to zdánlivě jednoduchý, ale vyznat se v tom potom chce mít nasledováno a načteno dostatek „otaku materiálu“
Nice BoatNa 4chanu se objevil obrázek Norského trajektu s komentářem: „last episode of School Days is live action“ a připsáno „Nice boat“ česky: „poslední díl School Days je hraný“ „Pěkná loď“. Televize totiž ze strachu pustila místo posledního kontroverzního dílu jen pohled na loď a vážnou hudbu k tomu. Na Comiketu 73 se pak objevil stánek s věcmi, které měly logo „Nice boat“.
Niconico dougaJaponský video server, podobný Youtube, velmi oblíbený u (nejen) japonských otaku. Hlavní rozdíl proti Youtube jsou komentáře, které místo aby se poslušně řadily v diskuzi pod videem běhají jako titulky po něm.
NihonNormálně se s tímto pojmem nesetkáte, používají ho jen Japonci a postavy v manze/anime. Je to vlastně hovorové označení pro Japonsko.
NosebleedKrvácení z nosu. Anime a manga postavy krvácejí z nosu, když je něco nad jejich sexuální představy.
ONA(Jap. - "Original Net Animation"): zatímco OVA bylo vytvořeno za účelem propagace japonské animované tvorby v oblasti masmédií - televize, Original Net Animation je produkt vypouštěn přímo na internet; drtivá většina ONA pochází z rukou fanoušků, ale můžeme najít i skvosty, které byly nejprve zveřejněny na internetu a až poté byly poskytnuty autorská práva i televizím.
OP(Opening) Úvodní písnička v anime.
Original worksJsou mangy, které byly vytvořeny původním autorem, vztahují se na ně autorská práva a obvykle si je publikuje autor sám.
OST OST podle anglického original sound track – „původní zvuková stopa“. Nejčastěji se soundtrack označuje jako hlavní hudba ve filmu nebo v počítačových her. Jako OST někdy též soundtrack se označuje zaznamenaný zvuk doprovázející vizuální médium, např. film, televizní pořad či počítačovou hru. V užším smyslu pak obvykle jde o doprovodnou hudbu, tedy soubor skladeb, které se ve filmu či seriálu objevují. Soundtrack k úspěšným titulům bývá vydán i samostatně na hudebním albu.
OtakuOtaku je japonský výraz pro počítačového nadšence (tj. geek) nebo označující osobu, která je posedlá zálibami jako je anime, manga či elektronické hry. Termín je převzatý z japonštiny, ale v mezinárodním kontextu je spojen konkrétně s fanouškem anime a mangy. Označení má obdobný význam jako třeba Trekkie. Nicméně používání tohoto označení může být zdrojem sváru mezi staršími nebo více umírněnými anime nadšenci, kteří se snaží vyhýbat slovům s negativním zabarvením. Někteří lidé preferují místo „otaku“ slovo wotaku. Užití záleží na náladě nebo osobním postoji jedince.
OtappuruZkratka z „Otaku couple“, aneb otaku pár.
OVA / OAV(Jap. - "Original Video Animation"): tento pojem se obvykle vyskytuje u produktech, které japonské společnosti vypouštějí do filmového průmyslu za účelem získat co největší poptávku; jde převážně o krátké animované útvary obvykle nepřesahující 30 minut, s počtem dílů od 1 do XY; ve většině případů navazují na "anime", nebo jsou její takzvaným "předskokanem".
RAWJedná se o čisté video, neboli video bez titulků a bez reklam.
SakéTradiční japonský pálený alkoholický nápoj z rýže. Saké se též používá jako výraz pro jakýkoliv alkoholický nápoj.
SDStandardní rozlišení videa (480 na 576 řádků pixelů)
SeichiDoslova Svaté místo. Významné místo pro otaku, případně to může označovat reálné místo, které se objevilo v nějakém známém anime.
SeinenPodmnožina anime nebo mangy, která je přednostně zaměřena na muže ve věkovém rozmezí 18-30 let.
SeiyuuVoice actor / voice actress. Herec nebo herečka, kteří dávají anime postavám hlas (a život, podle některých). Nemusí se živit pouze tím (a zpravidla by se ani jen tím neuživili, alespoň kromě těch nejslavnějších), ale můžou dělat i jiné věci, související se světem otaku jako třeba koncerty, drama CD, zpívat nebo mít vlastní pořad v rádiu.
Shin'yaOznačení pro část noci zhruba mezi půlnocí a třetí ráno. Termín se stal známým ve spojení „shin'ya anime“, což označuje anime vysílané právě v tomto čase. Výhodou vysílání pozdě v noci je, že televizní čas je tehdy nejlevnější a je možné, aby si produkční společnost koupila časový slot a odvysílala svoje anime, o které by jinak televize nejspíše neměla zájem. Do éteru se tak dostal nový druh anime, zaměřený primárně na otaku. Sice ne úplně první, ale první úspěšné shin'ya anime bylo Elfen Lied a skutečný boom shin'ya anime potom začal s odvysíláním Suzumiya Haruhi no Yuuutsu.
ShotaconV tomto anime se vyskytují prepubertální chlapci téměř až v erotických situacích.
ShoujoPodmnožina anime nebo mangy, která je přednostně zaměřena na dívky ve věkovém rozmezí 18-30 let. Mangy a anime tohoto žánru jsou převážně romantické a hlavní postavou bývá zpravidla dívka.
ShounenDíla tohoto žánru jsou určena hlavně pro teenagery a starší chlapce. Anime a mangy tohoto žánru jsou převážně akčního a dobrodružného charakteru, ovšem mohou být i brutální, detektivní a o cestování. Shounen je obdobou shoujo, které je naopak zaměřeného na dívky.
SlashZápadní fanouškovské povídky ve kterých se zerotizují vztahy mezi postavami filmu a seriálů. Tento pojem není totéž, co yaoi.
Softsubedná se o video, které obsahuje titulky, které jsou dodávané s videem (v jednom video souboru). Tyto titulky je možné vypnout.
SpoilerSpoiler je informace, která prozrazuje klíčovou část děje (např. rozuzlení) nebo jisté předem nečekané formální postupy či situace v anime. Člověk který dané anime neviděl může o něj ztratit zájem.
TankoubonVe světě mangy znamená manga knížku, tak jak ji zná většina zahraničních fanoušků. Tedy zhruba 200-stránkové seskupení kapitol, které předtím vycházely samostatně v manga magazínech. Většina mang nejdříve vychází v tlustých manga magazínech a uchytí-li se, vydá se znovu (v lepší kvalitě, manga magazíny používají levný papír)
TaremeTvar/typ očí, především manga a anime postav, ale používá se i pro lidi. Tareme se v koutcích svažují dolů. V manze se většinou používají jako výraz mírné, klidné až něžné či smutné povahy dané postavy, ale nemusí to platit vždy.
TrollZamaskovaný padělek. Může se jednat o falešné oznámení, záměrně upravené video, …
TsundereVýznam tohoto slova se měnil s časem, ale vždy jde o anime/manga postavu, která v sobě obsahuje dva prvky - tsuntsun (je chladná, odtažitá až nepřátelská) a deredere (naopak milá a přátelská). V původním významu postava nastupovala na scénu jako nepřátelská a časem „změkla“, šlo tedy o postupnou proměnu v čase z tsuntsun na deredere. V dnešním významu jsou to spíše postavy, které oba elementy obsahují zároveň a podstatné je, jak spolu tyto protichůdné principy uvnitř postavy zápolí. Nejznámější tsundere ve "starém stylu" je asi Lum z Urusei Yatsura, z moderních jsou potom populární například Louise ze Zero no Tsukaima, Taiga z ToraDora! nebo Haruhi.
TsurimeV jistém smyslu opak Tareme. Typ očí manga/anime postavy (nebo i lidí), které se v koutcích zvedají nahorů. V angličtině se také říká Sharp eyes. Tsurime většinou působí přísně, bystře a mazaně, což ale, stejně jako u Tareme, nemusí platit ve všech případech.
wwwwwww...Alternativa českého „hhhhh“, aneb smích. Počet w za sebou má opět stejný vliv jako počet „h“ za sebou kdyby se to psalo v čestině.
YandereYandere jsou zpočátku milé, jemné a milující dívky, ale z různých důvodů (a často zároveň i kvůli nějakému hluboko skrytému psychickému traumatu) se časem stanou nestálé, nepříčetné až brutální. V konečném výsledku nemusí být ani nouze o nějakou tu mrtvolu. Mezi známé yandere patří třeba Kotonoha Katsura (School Days).
YaoiJe žánr, který je zaměřen na vztah dvou mužů. V tomto vztahu, si muži rozdělí role Uke a Seme. Seme je ten dominantnější a mužnější, vede vztah, je velmi ochranářský. Uke je zženštilý typ, velmi často se červená. Dojde tu i k sexu!
YuriDalo by se říct opak Yaoi. Eufemizmus pro lesbickou pornografii, především v anime a manze.
Zettai ryouikiV angličtině „absolute territory“. Obnažená oblast mezi spodním lemem krátké sukně a vrchem vysokých (saihai, over-knee) punčoch. Může se použít nejen pro manga postavy, ale i pro lidi. Termín vznikl v otaku komunitě, ale začíná se běžně používat i mimo ni, hlavně mezi mladými lidmi.